Jak usunąć starą farbę?

stara farba na ścianie

Oto nadszedł czas na malowanie! Wybraliśmy już kolor farby, który naprawdę nam się podoba, oczyma duszy widzimy piękny efekt naszych starań i zastanawiamy się przede wszystkim nad tym, jak nasz wybór zostanie skwitowany przez znajomych, zwłaszcza, jeśli wiemy, że mają dobry gust. I właśnie w tym momencie mina zaczyna nam rzednąć. Uświadamiamy sobie, że jeszcze zanim będzie nam dane cieszyć się osiągniętym sukcesem, musimy pozbyć się starej farby, a tego rodzaju zadanie nie należy ani do prostych, ani do przyjemnych. Na szczęście, dzięki kilku sprawdzonym sposobom jesteśmy w stanie relatywnie szybko uporać się z tym problemem.

Stara farba na ścianie – skuteczne sposoby

Jeszcze zanim zaczniemy rozpaczać, że znaleźliśmy się w sytuacji nie do pozazdroszczenia, powinniśmy chwycić za szpachelkę. To proste narzędzie sprawdza się idealnie, gdy chcemy podważyć starą farbę i może się okazać, że zacznie ona odchodzić bez większego problemu. Niestety, nie jest to sytuacja częsta i choć szpachelka może nam się przydać podczas prac remontowych, musimy liczyć się z tym, że pozbycie się starej farby ze ścian będzie od nas wymagało zastosowania bardziej zaawansowanych technik.

Jedną z najskuteczniejszych jest, bez wątpienia, usuwanie starej farby przy użyciu szlifierki oscylacyjnej. Szlifierka przyspiesza pracę sprawiając jednocześnie, że nie musimy wkładać w nią zbyt wiele wysiłku. Powinniśmy jednak liczyć się z tym, że sprawdza się przede wszystkim w odniesieniu do farby olejnej, a i tak jej efektywność nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować jest więc pozbywanie się starej farby dzięki opalarce. W teorii wysoka temperatura powietrza powinna dać sobie radę nawet z bardzo twardą farbą, gdy zaś ta zacznie miękkość, zwykła szlifierka umożliwi jej usunięcie. W praktyce jednak, mamy do czynienia z metodą wymagającą czasu i ostrożności, a jednocześnie z taką, której skuteczność nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku szlifierki, metoda ta jest skuteczna przede wszystkim wówczas, gdy chcemy pozbyć się starej farby olejnej.

Gdy omawiane powyżej metody okażą się nieskuteczne, możemy przetestować technikę polegającą na usuwaniu farby szpachelką nie na sucho, ale na morko. W takim przypadku należy rozpocząć od pomalowania ściany wodą, potem zaś odczekać przynajmniej kilka minut, aby pozwolić jej na wchłonięcie. Kolejnym krokiem jest podważanie farby szpachelką. Można się przy tym spodziewać, że będzie ona usuwana bez poważniejszego wysiłku. Co warte podkreślenia, woda wykorzystywana do malowania wcale nie musi być ciepła. Metoda wymaga nieco czasu, jej wysoka skuteczność sprawia jednak, że zalicza się ją do tych, które zasługują na przetestowanie.

przygotowana do malowania ściana

Jeśli wszystkie rozwiązania zawiodą, zawsze możemy też sięgnąć po specjalny zmywacz. W sklepach z akcesoriami budowlanymi znajdziemy z pewnością zaawansowane zmywacze chemiczne i te powinny bez większego trudu poradzić sobie z nawet z tą farba, która do tej pory stawiała nam zaciekły opór. Pamiętajmy jednak, że zmywacze chemiczne wydzielają dość intensywny zapach, praca z ich użyciem nie jest więc wskazana, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami, w których przebywają dzieci.

Stara farba na suficie

Stara farba czekająca na usunięcie może znajdować się nie tylko na ścianach, ale również na suficie i także z niego powinna być usunięta przed malowaniem zwłaszcza, jeśli zaczęła się już łuszczyć i wygląda mało atrakcyjnie. Na szczęście, pozbycie się jej przeważnie jest znacznie mniej skomplikowane niż wyeliminowanie farby ze ścian. Najlepiej od razu pomalować sufit wodą, a następnie podważyć farbę szpachelką przez cały czas pamiętając o tym, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

O tym pamiętaj

Bez względu na to, czy usuwamy farbę ze ścian, czy też z podłogi pamiętajmy, że jej spadające płaty mogą uszkodzić podłogę. Nie wykonujmy więc żadnych prac bez jej wcześniejszego zabezpieczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie też zaopatrzenie się w okulary ochronne przeciwdziałające odpryskom ze ścian.

Redakcja

Na blogu przedstawiamy poradniki, przemyślenia czy recenzje produktów, jak również informujemy naszych czytelników o różnorodnych aktualnościach. Jeśli chcesz zaproponować temat artykułu lub opublikować u nas artykuł gościnny, skontaktuj się z nami.

uścisk dłoni

Zmiana biura rachunkowego – o czym należy pamiętać?

Kiedy należy podjąć decyzję o zmianie biura rachunkowego? O czym warto pamiętać przy zmianie biura rachunkowego? Czy zmiana biura może nastąpić w trakcie trwania roku podatkowego? Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę z nowym biurem rachunkowym? Sama decyzja o zmianie usług księgowych może być łatwa, jednak aby dopełnić wszystkich formalności oraz aby podjąć właściwą decyzję, […]

Czytaj więcej
wkład cmyk

Czy zamienniki do drukarek to dobry wybór?

Wysokie koszty eksploatacji to prawdziwa zmora użytkowników urządzeń drukujących. Mimo dostępności zamienników, wiele osób wybiera elementy oryginalne, godząc się przy tym z ceną zakupu, która w wielu przypadkach wykracza dalece poza granice zdrowego rozsądku. Tacy userzy patrzą z nieufnością na wkłady i kasety sygnowane przez zewnętrznych producentów, wychodząc z założenia, że coś, co jest dobre, […]

Czytaj więcej
kran

Jak oszczędzać wodę w domu

W mieszkaniach, w których zainstalowano liczniki do pomiaru zużycia zimnej i ciepłej wody, kwestia oszczędności wody może mieć kluczowe znaczenie dla wysokości rachunku.

Czytaj więcej