Moda na długie włosy powraca przynajmniej raz w roku. Problemem jest jednak to, że pojawia się natychmiast po modzie na krótkie, zadziorne fryzury. Przyglądając się romantycznym fryzurom z włosów długich i półdługich, większość z nas wzdycha żałośnie mając świadomość, że minie jeszcze wiele czasu zanim będziemy mogły czesać się w ten sposób. Dziś zastanówmy się więc, jak szybko rosną włosy na głowie, a także – czy mamy do czynienia z procesem, na który możemy w jakiś sposób wpływać.
Przeciętne tempo wzrostu włosów
Gdybyśmy mieli podać uśrednione dane odnoszące się do tempa, w jakim rosną włosy na głowie, musielibyśmy powołać się przede wszystkim na te, które mówią o wzroście o jeden centymetr w ciągu miesiąca. Nie jest to dużo, warto jednak pamiętać, że mamy do czynienia z wartością przeciętną, która nie bierze pod uwagę typu urody, wieku oraz środowiska, w jakim żyjemy. Co więcej, fryzjerzy nie mają wątpliwości, co do tego, że tempo te można przyspieszyć pomagając włosom poprzez szereg działań.
Jak szybko mogą rosnąc włosy, gdy będziemy im w tym pomagać?
Ostrożne szacunki fryzjerów zakładają, że włosy, którym będziemy w tym pomagać są w stanie rosnąć dwa, a nawet trzy razy szybciej w skali miesiąca. Oczywiście, ponownie trudno zakładać, że każda z nas będzie w stanie osiągnąć oszałamiające tempo 3 centymetrów na miesiąc. Na tempo wzrostu włosów wpływa, między innymi, kondycja, w jakiej znajduje się nasz organizm, to, jak wiele witamin i minerałów znajduje się w naszej krwi, gospodarka hormonalna, stosowana przez nas dieta oraz ilość wypijanej w ciągu dnia wody. Wzrost przyspiesza też pobudzanie cebulek włosa, nietrudno się więc domyślić, że włosy masowane będą rosnąć szybciej niż te, które nie otaczamy tego rodzaju opieką. Pomagają także kosmetyki pielęgnacyjne, w tym zwłaszcza maski, wcierki oraz szampony dobierane tak, aby pasowały do typu włosów, jaki nas charakteryzuje. Nie można zapominać i o tym, że włosy są narażane na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej przyczyniają się do tego produkty i urządzenia wykorzystywane do ich stylizacji, choć w podobny sposób działa także ich zbyt ciasne związywanie.
Fazy porostu włosów
Jeśli zależy nam na tym, aby włosy rosły możliwie szybko, musimy dowiedzieć się nieco więcej na temat samego procesu ich wzrostu. Bez względu na to, jakie są nasze cechy indywidualne, cykl życia włosa zawsze dzieli się na cztery fazy. Mamy więc do czynienia z anagenem, a więc aktywną fazą wzrostu, katagenem czyli fazą przejściową, telogenem określanym też jako faza spoczynku oraz z egzogenem, a więc tą fazą, w której dochodzi do wypadania włosa. W wypadaniu włosów jako takim nie ma zresztą nic nienaturalnego. Proces ten musi nastąpić, aby zrobić miejsce nowym włosom. To, jak szybko rosną i wypadają nasze włosy może być jednak informacją zwracającą naszą uwagę na ogólny stan zdrowia. Jeśli więc wydaje nam się, że tempo nie jest oszałamiające, wykonajmy badanie krwi i zastanówmy się, czy nie powinnyśmy zmienić dietę na bardziej zróżnicowaną, a tym samym – bardziej wartościową.