Jak oszczędzać wodę w domu

kran

W mieszkaniach, w których zainstalowano liczniki do pomiaru zużycia zimnej i ciepłej wody, kwestia oszczędności wody może mieć kluczowe znaczenie dla wysokości rachunku.

Jak oszczędzać wodę?

Zanim przejdziemy do sposobów oszczędzania wody w mieszkaniu, pamiętajmy, że oszczędności osiągamy poprzez nasze działania, ale i zakup odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim sprawdź zbiornik, kurki, rury pod kątem wycieków. Jeśli to konieczne, samodzielnie lub dzwoniąc do hydraulika, wymień uszczelki na kranach, usuń wyciek ze zbiornika, wymień stare zardzewiałe rury na plastikowe. Staraj się używać tylko prysznica. I pozwól sobie na pluskanie się w wannie nie częściej niż raz w tygodniu. Podczas stosowania mydła i odżywki do włosów należy wyłączyć prysznic. Podczas mycia zębów używaj szklanki. Podczas golenia odkręcaj kran tylko po to, aby wypłukać ostrza i spłukać piankę z twarzy. Spróbuj prać w pralce z pełnym załadunkiem bębna. To dodatkowo oszczędza energię i detergenty. Wybierz tryb szybkiego prania – urządzenie wykonuje dwa płukania zamiast trzech. W związku z tym potrzeba mniej wody.

Wskazówki

Pranie ręczne nie jest lepsze pod bieżącą wodą z kranu, ale w umywalce. Naczynia należy ponownie umyć i wypłukać w misce (dużym rondlu) lub zlewie, zamykając otwór odpływowy korkiem. Wskazane jest mycie warzyw i owoców, rozmrażanie mięsa i ryb w pojemniku. Wodę po rozmrożeniu można wylać na rośliny domowe. Do czyszczenia na mokro używaj wody po kąpieli lub umyciu warzyw. Może być również używana do spłukiwania toalety. Toaletę można również spłukać wodą z pralki po spłukaniu. Aby to zrobić, wystarczy opuścić wąż spustowy do wiadra. Konieczne jest zakręcenie kranu, np. podczas układania umytych naczyń. Podane powyżej metody są dość proste, ale pozwalają skutecznie uzyskać oszczędności. W ten sposób możesz obniżyć swoje rachunki nawet o 50%.

spłukiwanie wody w toalecie
Spłukiwanie wody w toalecie – opcja 3L zamiast 5L

Najważniejsze zasady

Uruchamiaj zmywarkę tylko wtedy, gdy jest w pełni załadowana. Nie oznacza to, że trzeba przepełniać zmywarkę – nie domyje ona wtedy talerzy i filiżanek. Po prostu staraj się ją włączać, tylko gdy jest załadowana. Zgodnie z instrukcją obsługi zmywarka, która jest na pół pusta psuje się szybciej i zużywa dużo nadmiaru wody. Nie rozpoczynaj prania w niecałkowicie załadowanej pralce. Jeśli nie możesz wypełnić jej wcześniej przygotowanymi rzeczami, wrzuć do niej tekstylia domowe, które często wymagają prania: zasłony, ręczniki kuchenne, serwetki, obrusy i inne. Podlewaj rośliny domowe wodą deszczową lub z odzysku. Znacząco zmniejszy to zużycie wody, zwłaszcza jeśli w twoim domu jest dużo roślin. Ponadto niektóre rośliny wymagają codziennego podlewania. Eko-gadżety stają się coraz bardziej popularne na świecie. Dzięki nim znacznie łatwiej jest oszczędzać wodę w domu. Aby to zrobić, musisz zainstalować specjalne konstrukcje do zbierania i filtrowania deszczówki – można je zamówić lub wykonać samodzielnie. I na koniec pamiętaj. Z uszkodzonego kranu może spływać nawet 7000 litrów wody w ciągu roku! Nieszczelna spłuczka toaletowa to 16 000 litrów rocznie. Tak źle działająca hydraulika nie tylko szkodzi twoim rachunkom, ale też odbija się na globalnej ekologii.

Redakcja

Na blogu przedstawiamy poradniki, przemyślenia czy recenzje produktów, jak również informujemy naszych czytelników o różnorodnych aktualnościach. Jeśli chcesz zaproponować temat artykułu lub opublikować u nas artykuł gościnny, skontaktuj się z nami.

uścisk dłoni

Zmiana biura rachunkowego – o czym należy pamiętać?

Kiedy należy podjąć decyzję o zmianie biura rachunkowego? O czym warto pamiętać przy zmianie biura rachunkowego? Czy zmiana biura może nastąpić w trakcie trwania roku podatkowego? Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę z nowym biurem rachunkowym? Sama decyzja o zmianie usług księgowych może być łatwa, jednak aby dopełnić wszystkich formalności oraz aby podjąć właściwą decyzję, […]

Czytaj więcej
wkład cmyk

Czy zamienniki do drukarek to dobry wybór?

Wysokie koszty eksploatacji to prawdziwa zmora użytkowników urządzeń drukujących. Mimo dostępności zamienników, wiele osób wybiera elementy oryginalne, godząc się przy tym z ceną zakupu, która w wielu przypadkach wykracza dalece poza granice zdrowego rozsądku. Tacy userzy patrzą z nieufnością na wkłady i kasety sygnowane przez zewnętrznych producentów, wychodząc z założenia, że coś, co jest dobre, […]

Czytaj więcej
stara farba na ścianie

Jak usunąć starą farbę?

Oto nadszedł czas na malowanie! Wybraliśmy już kolor farby, który naprawdę nam się podoba, oczyma duszy widzimy piękny efekt naszych starań i zastanawiamy się przede wszystkim nad tym, jak nasz wybór zostanie skwitowany przez znajomych, zwłaszcza, jeśli wiemy, że mają dobry gust. I właśnie w tym momencie mina zaczyna nam rzednąć. Uświadamiamy sobie, że jeszcze […]

Czytaj więcej