Meble na raty w internetowym sklepie meblowym – plusy i minusy

meblujemy mieszkanie

Zakupy na raty nigdy wcześniej nie były tak proste jak obecnie. Banki dbają o komfort klientów, ograniczając formalności, a sklepy chętnie sprzedają swoje produkty w systemie ratalnym. Jednak czy takie rozwiązanie to same zalety? Co warto wiedzieć kupując meble na raty online?

Plusy zakupu mebli na raty

Zakup mebli przez Internet to bez wątpienia spora wygoda. Również kiedy decydujesz się, by kupić meble na raty. Samo dopełnienie formalności i rozpatrzenie wniosku przez bank odbywa się szybko, dzięki czemu można dokonać zakupu w krótkim czasie. Dla wielu osób zakup mebli online na raty jest jedyną opcją, by móc je nabyć. Inaczej zbieranie na wymarzone meble mogło by zająć długie miesiące, a nawet lata. W tym czasie ich cena może pójść do góry. W przypadku zakupu na raty, cena mebli nie może ulec zmianie podczas ich spłat. Na dodatek biorąc pod uwagę rosnącą inflację, wartość rat w perspektywie lat będzie coraz niższa. Zakupy na raty mogą być świetnym rozwiązaniem również dla tych, którzy mają pieniądze na ten cel. Wówczas kwotę, którą jednorazowo należy wpłacić na zakup mebli można pomnożyć, np. przy pomocy lokaty. Wiele sklepów oferuje raty „0%”, a więc przy dobrych warunkach nie będzie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów zakupu. To bardzo przydatna opcja w przypadku osób chcących zbudować historię kredytową. Najlepiej wówczas celować w przedmioty, których zakup i tak planujesz. Nawet tak niewielkie zakupy jak meble za 2 tys. pomagają zbudować wiarygodność kredytową, która jest potrzebna przy większych kredytach, np. na mieszkanie czy budowę domu. Wszystkie zakupy na raty są bowiem notowane w Biurze Informacji Kredytowej. Warto zaznaczyć, że kupując w sklepach online, klienci posiadają te same prawa, które dotyczą sklepów stacjonarnych. Obowiązuje więc możliwość zwrotu czy reklamacji towaru. To wygodna opcja szczególnie dla tych, którzy po prostu nie lubią spędzać długich godzin w sklepach lub nie mają na to czasu. Obawiasz się, że jeśli nie dotkniesz mebli przed zakupem to zakup na pewno nie będzie trafiony. Wszystkie dokładne informacje na ich temat znajdziesz na stronie sklepu, oczywiście łącznie z wymiarami poszczególnych elementów.

wnoszenie nowych pięknych mebli

Minusy zakupu mebli na raty

Choć zakup mebli na raty ma dużo zalet, nie można zakładać, że jest bez wad. Decydując się na taki rodzaj zobowiązania należy mieć na uwadze przede wszystkim to, że niezależnie od okoliczności musisz spłacać raty co miesiąc. W przypadku utraty pracy, obniżenia dochodów czy choroby nie możesz liczyć na umorzenie swojego zobowiązania. Wysokość rat oraz okres spłaty powinny być dostosowane do sytuacji finansowej tak, by domowy budżet nie ucierpiał znacznie na takim zakupie. Podczas zakupów musisz być naprawdę uważny. Nawet raty „0%” mogą ukrywać dodatkowe koszty. Warto czytać wszystko przed podpisaniem, szczególnie to co napisane jest małym druczkiem. Banki mogą informować tam o swojej prowizji czy kosztach pożyczki. Takie dodatkowe opłaty mogą znacznie zwiększyć wartość pożyczki. Zwróć uwagę także na wartość RRSO. Może ono wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Wówczas, mimo rat „0%” za meble zapłacisz o kilkadziesiąt procent więcej. Niestety, kolejny kruczek to ukrywanie kosztów pożyczki przez sklepy w cenach mebli. Oznacza to, że te same meble sprzedawane na raty w jednym sklepie będą droższe niż te, które można kupić wyłącznie za gotówkę w innym. Aby uniknąć takich haczyków warto porównywać oferty w różnych sklepach oraz bankach, gdyż to co proponują może znacznie zmienić warunki zakupu i podnieść prawdziwą cenę mebli nawet o kilkaset złotych. Decyzja o zakupach na raty powinna być podejmowana świadomie i rozważnie, gdyż łatwo popaść w pułapkę i z jednego zakupu przechodzić w drugi. Ważne, by kupować wyłącznie to czego naprawdę potrzebujesz i pamiętać o dostosowaniu rat do swoich możliwości finansowych.

Zakupy mebli przez Internet dają wiele możliwości. Warto z nich korzystać, jednak w każdej sytuacji należy robić to z głową. Pamiętaj, że zakupy mebli na raty to wiele plusów, ale mają również pewne wady, na które dobrze zwrócić uwagę.

Redakcja

Na blogu przedstawiamy poradniki, przemyślenia czy recenzje produktów, jak również informujemy naszych czytelników o różnorodnych aktualnościach. Jeśli chcesz zaproponować temat artykułu lub opublikować u nas artykuł gościnny, skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nowoczesna kuchnia

Narożnik kuchenny – czy może być stylowy i nowoczesny?

narożniki bez wątpienia do nich należą. Czy mogą dobrze wyglądać? W jakich kuchniach sprawdzą się najlepiej? Jak wykorzystać potencjał tego typu mebli?

Łóżka bukowe do pokoju młodzieżowego

Wybór łóżka do pokoju młodzieżowego nie jest łatwym wyzwaniem, tym bardziej jeżeli nasz nastolatek akurat przechodzi okres buntu i negatywnego nastawienia do świata dorosłych. Bezsprzecznie łóżko jest najważniejszym meblem pokoju młodzieżowego, my jako dorośli wiemy to doskonale, teraz trzeba tylko przekonać do tego młodego człowieka.